خوش آمدید
 
رجیستری چیست؟

 

رجیستری ( Registry ) چیست وچه نقشی در ویندوز دارد؟

رجیستری فراتر از یك سری كلید است كه درباره آن در مقالات و سایتهای مختلف و حتی كتابها چیزهایی می خوانید. جای بسی تآسف است Microsof رجیستری و تنظیمات آن را در هاله ای از ابهام قرارداده است و افراد زیادی با تنظیمات واقعی سیستم عامل خود بیگانه اند. مایكرو سافت از ارائه اطلاعات كافی در مورد تنظیمات صحیح خودداری كرده است و در مورد رجیستری اسرار زیادی باقی گذاشته است. مطمئنآ گذاشتن اطلاعات در مورد رجیستری بیشتر باعث آسیب رساندن به آن است تا اینكه اطلاعات كافی در این مورد داشته باشیم.

http://trusu.ca/img/Website-2008-08-Logos-TutorReg.png

رجیستری در ویندوز حاوی فایل های اطلاعاتی است كه به ویندوز برای كنترل سخت افزار، نرم افزار، محیط كاربر و ارتباط با ویندوز كمك می كند. رجیستری شامل 2 فایل در دایركتوری ویندوز است:system.dat  و user.dat . بوسیله فایل اجرایی Regedit.exe كه در دایركتوری ویندوز وجود دارد می توان به 5 بانك اطلاعاتی رجیستری دست یافت.

رجیستری یك سری از فایلها است كه همه جوانب عملكرد سیستم و چگونگی كاركرد آن حتی با وسایل جانبی را تحت كنترل دارد.

رجیستری منحصرآ برای كاربردهای 32 بیتی طراحی شده است و حجم فایل تا حدود 40MB محدود شده است.

به زبان ساده رجیستری ویندوز جایی است كه برنامه های نرم افزاری و خود ویندوز  را شناسانده و اطلاعات برای استفاده بین دفعات مختلف اجرا نگهداری می شود.

برای مثال هر بار ویندوز اجرا می شود، رجیستری  برنامه هایی را كه شما قبلآ اجرا كرده اید احضار می كند.

رجیستری آخرین عمل شما را با ردیف كردن اطلاعات در رجیستری به خاطر می آورد.

یك مثال دیگر اینكه هر نوع فایل ( file type ) به وسیله یك نرم افزار قابل دسترسی است. مثلآ زمانیكه روی یك فایل GIF دابل كلیك می كنید به وسیله explorer می توانید آن را مشاهده كنید. یك نرم افزار زمانیكه نصب می شود به رجیستری نوع فایل هایی را كه می تواند دسترسی داشته باشد اطلاع می دهد یا اصطلاحآ خود را رجیستر می كند و در حقیقت رجیستری یك میدان بزرگ مبارزه تجاری بین شركت های نرم افزاری است مثلآ Netscape و IE سعی می كنند خود را به عنوان مرورگر ( browser ) پیش فرض رجیستر كنند.

 نظرات

 

 
  هر ایرانی یك دنیا توانایی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات