خوش آمدید
 
رایانه ، رکورد حل پازل را با حل پازلی 400 قطعه‌ای شكست

 

شاید حل کردن یک پازل 400 قطعه ای کار بسیار ساده ای به شمار رود ، اما انجام آن برای یک رایانه می تواند رکوردی جهانی در پی داشته باشد.
http://montajetahrifi.webphoto.ir/photos/mo272144.jpg

به گزارش نیوساینتیست ، در سال 2008 تیمی دانمارکی این رکورد را با حل پازلی 320 قطعه ای به نام خود به ثبت رساند اما رایانه این تیم تنها قادر به حل پازل هایی با طرح های ساده ، واضح و رنگ های محدود بود.

نرم افزار جدیدی که توسط محققان موسسه تکنولوژی ماساچوست - MIT - ابداع شده است می تواند از پس تصاویری از قبیل تصاویر طبیعت برآمده و پازل آنها را حل کند. محققان تصویری پنج مگا پیکسلی را به 400 قطعه مربع تقسیم کرده و آنها را به نرم افزار دادند. رایانه درست مانند عملکرد یک انسان رنگهای غالب را بررسی کرده تا دریابد چه تصویری در میان این قطعات درهم پنهان شده است.

رایانه سپس با مراجعه به پایگاهی از تصاویر موجود قطعات را در جایگاه های احتمالی شان قرار می دهد برای مثال مخلوطی از رنگ های سبز ، خاکستری و آبی می تواند نمایانگر صحنه ای باشد که انتهای آن را چمن های سبز رنگ پوشانده، ساختمان ها در بخش مرکزی تصویر و آسمان آبی در بخش بالایی قرار گرفته است.

رایانه پس از حدس زدن چیدمان خام قطعات، ارزش رنگی را در حدود هر یک از قطعات آزموده و و نزدیکترین قطعات با مرزهای مشابه به یکدیگر را شناسایی کرده و آنها را در کنار یکدیگر قرار می دهد. با همین شیوه رایانه موفق شد هر 400 قطعه پازل را در عرض سه دقیقه به درستی در کنار یکدیگر قرار دهد.

به دلیل توانایی بالای این نرم افزار در یافتن درست قطعات تصویر ، محققان امیدوارند روزی این نرم افزار بتواند در برنامه های ویرایش تصویر مانند فتوشاپ مورد استفاده قرار گیرد تا با ایجاد تغییرات در تصویر چهره ای واقعی تر به آن ببخشد.

 محققان MIT قصد دارند نتیجه تلاش های خود را در ماه آینده در کنفرانس IEEE، بینش رایانه ای و الگوهای شناختی در سن فرانسیسکو نمایش دهند.

 نظرات

 

 
  هر ایرانی یك دنیا توانایی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات