خوش آمدید
 
زمان در دسترس سرور

 

تصور كنید كه آدرس یك سایت اینترنتی را در مرورگر خود وارد می كنید ولی با صفحه ای مواجه می شوید كه به شما پیغام می دهد وب سایت مورد نظر پیدا نشد، چه احساسی نسبت به آن پیدا می كنید به خصوص اگر این مشكل بار ها تكرار شود. حال اگر این وب سایت متعلق به شما باشد چه؟ اگر شما مدیر یك وب سایت اینترنتی هستید احتمالاً تاكنون با مشكل در دسترس نبودن سرور سایت خود برخورد كرده اید. سرور یك وب سایت اینترنتی باید به صورت 24 ساعته سرویس دهی كند ولی گاه شرایطی پیش می آید كه سرور وب سایت شما با مشكلاتی مواجه می شود و پاسخگوی كاربران نیست. خوب این مشكلات در دنیای اینترنت كه امنیت و پایداری همیشه در حال تهدید است امری طبیعی است ولی اگر زیاد تكرار شود سبب متضرر شدن صاحب یا مدیر آن وب سایت می شود حال سوال اینجاست كه این از كار افتادن های سرور تا چه میزان قابل قبول است و چگونه می توان از بروز این شرایط آگاه شد؟ http://mgrayaneh.com/under-construction.gif

خوب این بستگی به شما دارد كه چقدر پول خرج كنید و در انتخاب یك هاست مناسب چقدر تحقیق كنید اما اگر یك سرور مناسب با قیمت نه چندان بالا انتخاب كرده باشید احتمالاً  2 الی 3 بار در سال آن هم هر بار حداكثر به مدت نیم ساعت سرور شما از كار خواهد افتاد ولی اگر در انتخاب سرور به اندازه كافی دقت نكنید و هاستی با كیفیت پایین نصیب شما شود احتمالاً هر ماه این مشكل را خواهید داشت. اما نكته ای كه وجود دارد این است كه ممكن است شما هیچوقت متوجه این از كار افتادن ها نشوید یا فقط موارد كمی از آنها را متوجه شوید. و حال آنكه این از كار افتادن ها سبب از دست دادن بازدید كنندگان وب سایت مذكور خواهد شد و اعتبار آن را تحت تأثیر قرار می دهد. این از كار افتادن ها در جایگاه وب سایت شما در موتورهای جستجو هم تأثیر منفی می گذارد. بنابراین برای یك مدیر وب سایت بسیار مهم است كه از وضعیت سرور وب سایت خود حتی زمانیكه در خواب است باخبر باشد. اولین روش استفاده از نرم افزارهای آمارگیری است كه چنین قابلیتی هم داشته باشند. كه این روش هم از نظر فنی پیچیدگی های خاص خود را دارد و هم گاه احتیاج به هزینه های اضافی دارد. اما روش دیگری هم هست كه استفاده از آن هم بسیار ساده تر است و معمولاً هم احتیاج به پرداخت هزینه اضافی ندارد. مگر اینكه از شرایط خاص این خدمات استفاده كنید. در این روش شما در یك وب سایت مانند siteuptime  ثبت نام می كنید و آدرس وب سایت خود را در فرمی كه در اختیار شما قرار می گیرد همراه با یك سری اطلاعات خواسته شده وارد می كنید به این روش در صورت بروز مشكل در وب سایت شما  آمار از كار افتادن های سرور وب سایت خود را در ایمیلتان دریافت خواهید كرد. هر چند این روش رایگان است ولی این آمارگیری هر یك ساعت یكبار انجام می گیرد و اگر می خواهید آمار دقیقتری داشته باشید باید هزینه آنرا پرداخت كنید.

خوب حال فرض كنید همه این كار ها را انجام دادید و متوجه شدید سرور وب سایت شما كیفیت مناسبی ندارد و تعداد از كار افتادن های آن زیاد است. به خصوص اگر این از كار افتادن ها در زمان های اوج ترافیك باشد. در این صورت چه باید كرد؟ خوب واضح است باید با ارائه دهنده خدمات هاستینگ خود تماس بگیرید و از آنها توضیح بخواهید و در صورتیكه راه حل مناسبی ارائه ندادند یا مشكل شما را بر طرف نكردند باید نسبت به تعویض هاست خود اقدام نمایید. بهتر است قرار دادی داشته باشید و در قرار داد خود حداكثر زمان از كار افتادن سرور را مشخص كنید. به طوریكه اگر شركت ارائه دهنده خدمات هاستینگ به تعهدات خود عمل نكرد خسارت شما را تقبل كند.

 نظرات

 

 
  هر ایرانی یك دنیا توانایی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic