خوش آمدید
 
یك لوكس عاطفی

 

حتی بحران‌های فراگیر اقتصادی كه سراسر جهان را به چالش كشانده است نیز مانع از آن نشده تا شركت‌های خودروساز از تولید محصولات لوكس و گران قیمت دست بكشند.

برند كادیلاك كه البته در این سال‌ها و برخلاف سالیان گذشته با دامنه فعالیت به مراتب محدودتری به كار خود ادامه می‌دهد، از جمله این شركت‌هاست و Cadillac CTS Coupe 2011 نیز نمونه بارزی از نسل جدید چنین خودروهایی است. این خودرو تنها چند هفته پیش به‌طور رسمی رونمایی شد و قرار است بزودی وارد بازارهای جهانی شود. اما از هم اكنون پرسش بزرگی مطرح می‌شود: آیا Cadillac CTS Coupe 2011می‌تواند جواهر گرانبها و شایسته‌ای برای انگشتر كادیلاك باشد؟

2011 Cadillac CTS Coupe تلفیقی از لوكس‌گرایی و ویژگی‌های یك خودروی اسپرت است. شاید بتوان مدعی شد كادیلاك تلاش كرده تا با ارائه این محصول جدید نه تنها از قافله خودروهای سرعتی عقب نماند بلكه همچون گذشته جای مستحكمی در میان برندهای متخصص در زمینه طراحی و تولید محصولات تجملاتی دست و پا كند. برایان نسبیت، مدیر عامل كادیلاك می‌گوید: Cadillac CTS Coupe 2011نقطه كانونی جدید برند كادیلاك به شمار می‌آید، جایی كه تلاش شده است طراحی پیوند عمیقی با قابلیت‌های تكنیكی داشته باشد.

این خودرو از آن دسته خودروهایی است كه برگرفته از مدل‌های مفهومی است. نخستین بار در نمایشگاه خودروی دیترویت سال 2008 بود كه نمونه اولیه و مفهومی این خودرو به نمایش گذاشته شد. در آن استقبال عمومی از خودرو قابل توجه بود هرچند مدیران ارشد كادیلاك پیش‌بینی استقبال چشمگیرتری را داشتند.


طراحی

این خودرو محصولی از استودیوی طراحی كادیلاك به شمار می‌آید؛ جایی كه مجموعه‌ای از طراحان خودرو با تكیه بر یك استراتژی همیشگی یعنی تلفیق علم و هنر به كار خود ادامه می‌دهند. مكس والف، مدیر بخش طراحی خارجی كادیلاك می‌گوید: كادیلاك همواره یك برند عاطفی بوده چون تلاش كرده است بدون توجه به سبك و سیاق بدنه جلوه گاهی از هنر باشد! شاید این اظهارنظر عجیب یكی از مدیران ارشد كادیلاك نشان از آن داشته باشد كه برای كادیلاك خاص بودن و خاص ماندن همواره یك خط كاری تغییرناپذیر است. این خودرو از حیث ابعاد با محصول شناخته شده دیگر این برند یعنی CTS تفاوت چند میلی‌متری دارد اما زمانی كه به جزئیات دقت می‌كنیم، با دنیایی از تفاوت‌ها روبه‌رو می‌شویم.

فراوانی فناوری‌های مدرن

در Cadillac CTS Coupe 2011 تا چشم كار می‌كند، ردپایی از تازه‌های فناوری دیده می‌شود. برای استفاده از قسمت در از جمله تغییر وضعیت شیشه و حتی باز و بسته كردن درها دیگر خبری از انبوهی از كلیدها و دستگیره‌ها نیست. همه چیز در یك صفحه كوچك لمسی خلاصه شده است. راننده و سرنشین می‌توانند با لمس این صفحه حتی از باز و بسته كردن درهای خودرو نیز لذت ببرند.

كارشناسان امور خودرو این بخش از Cadillac CTS Coupe2011 را نشانه یكی از اصلی‌ترین پیشرفت‌های صورت گرفته در خطوط كاری كادیلاك می‌دانند. این خودرو ابعادی قابل توجه دارد و برای آن‌كه نه تنها سرعتی چشمگیر داشته و از حیث زیبایی نیز متفاوت از سایر رقبا باشد، در طراحی ظاهری آن دست به ابتكار عمل دیدنی زده شده است. شیشه جلو زاویه تندتری نسبت به محصولات قبلی دارد (زاویه 3‌/‌62 درجه) و در عین حال شیشه عقب نیز عملا در وضعیت افقی قرار دارد. تلفیق این دو نكته یعنی محصولی ساخته شده كه كاملا آیرودینامیك بوده و در سرعت‌های بالا بی‌شباهت به تكه فلزی نیست كه در میان هوا و زمین به حالت شناور درآمده است.

همچون نسل جدید خودروهای مدرن، استفاده از فناوری چراغ‌های LED در این خودرو نیز بخوبی دیده می‌شود. نتیجه این كار چیزی نیست جز افزایش ایمنی خودرو و سلامت سرنشینان آن در روزهای ابری و هوای مه آلود. در قسمت سقف خودرو نیز بخش مخصوصی برای آنتن آن در نظر گرفته شده است. این آنتن متعلق به یك رادیوی ماهواره‌ای است كه در كمتر خودرویی نمونه مشابه آن دیده شده است.

در نگاه نخست شكل و شمایل این خودرو سادگی هیجان‌انگیزی را به بیننده القا می‌كند. نكته مهم این است كه بخش‌هایی از بدنه خودرو بخصوص قسمت‌هایی كه دارای انحنا هستند، به طور كاملا دستی قالب‌گیری و ساخته شده‌اند. قسمت ضربه‌گیر عقب خودرو از جمله این بخش‌هاست.

بخش قابل توجهی از ایده‌های فناورانه‌ای كه در این خودرو دیده می‌شود، به قسمت موتوری آن باز می‌گردد. تلفیق موتور 6 سیلندر تزریق مستقیم سوخت با سیستم 6 دنده‌ای دستی از جمله این ایده‌ها به شمار می‌آید. فناوری تزریق مستقیم سوخت موجب انتقال دقیق تر سوخت در موتور شده و در نتیجه بهره‌وری در فرآیند احتراق افزایش پیدا می‌كند كه این فرآیند نتیجه‌ای جز افزایش قدرت یافتن بیشتر خودرو در عین مصرف سوخت پایین و كاستن از آلاینده‌های كربنی ندارد. تحقیقات نشان داده‌اند به‌كارگیری این فناوری موجب می‌شود تا حین استارت زدن اولیه خودرو، تا 25 درصد آلاینده هیدروكربنی كمتری تولید شود.

Cadillac CTS Coupe 2011 نقطه كانونی جدید برند كادیلاك به شمار می‌آید، جایی كه تلاش شده است طراحی، پیوند عمیقی با قابلیت‌های تكنیكی داشته باشد.

از داخل خودرو چه خبر؟

استفاده از چرم دست سوز شده در تمامی قسمت‌های داخلی خودرو یكی از نقاط چشمگیر آن به شمار می‌آید. ردپای این چرم حتی روی كنسول مركزی خودرو نیز دیده می‌شود. صندلی‌های جلویی این قابلیت را دارند تا در 12 وضعیت مختلف قرار گیرند. این قابلیت به معنای آن است كه راننده و سرنشینان حتی در سفرهایی كه ساعت‌ها به طول می‌انجامد، می‌توانند با انتخاب وضعیت‌های متنوع خستگی را از خود دور كنند. اما این تازه آغاز یك ماجراجویی است. 2011 Cadillac CTS Coupe كه قرار است از چند ماه آینده روانه بازارهای جهانی شود، به پخش‌كننده پیشرفته MP3 یك دستگاه iPod مجهز است. هارد درایو خودرو 40 گیگابایت حافظه دارد. سیستم مسیریابی خودرو نیز به روز بوده و قابلیت انطباق‌پذیری بالایی دارد. گذشته از تمامی این موارد در این خودرو از فناوری بلوتوث نیز استفاده شده است. همچنین بهره‌گیری از فناوری دسترسی بدون كلید به خودرو و روشن كردن هوشمندانه و از راه دور نیز از جمله برگ‌های برنده آن به شمار می‌آیند. Cadillac CTS Coupe 2011 به سیستم دوربین عقبی نیز مجهز است كه البته با توجه به ابعاد قابل توجه خودرو و آینه شیشه عقبی آن عملا افقی است، وجود این سیستم یك ضرورت اجتناب‌ناپذیر بوده است.

گرچه كارشناسان خودرو انتقادهایی را نیز متوجه این خودرو دانسته‌اند (از جمله شیشه عقبی خودرو كه شاید بیش از حد به وضعیت افقی نزدیك شده است) با این حال باید پذیرفت كه Cadillac CTS Coupe 2011 در مسیر جهانی طراحی و ارائه خودروهای لوكس و اسپرت یكی از پیشروها به شمار می‌آید. البته همه چیز به ماه‌های آتی و استقبال خریداران از این خودرو بستگی دارد.

Cadillac CTS Coupe از چند زاویه

 

 

 

 

 


استفاده از چرم دست سوز شده در تمامی قسمت‌های داخلی خودرو یكی از نكات چشمگیر آن به شمار می‌آید. ردپای این چرم حتی روی كنسول مركزی خودرو نیز دیده می‌شود.

 

 

 

 

 

 سیستم مسیریابی خودرو نیز به روز بوده و قابلیت انطباق‌پذیری بالایی دارد. گذشته از تمامی این موارد در این خودرو از فناوری بلوتوث نیز استفاده شده است.

 

 

 

 

 

 برای استفاده از تجهیزاتی كه روی درهایش نصب شده است حتی بازو بسته كردن درها دیگر خبری از انبوهی از كلیدها و دستگیره‌ها نیست. همه چیز در یك صفحه كوچك لمسی خلاصه شده است.

 

 

 

 

 

 

 

استفاده از فناوری چراغ‌های LED در این خودرو نیز بخوبی دیده می‌شود. نتیجه این كار چیزی نیست جز افزایش ایمنی خودرو و سلامت سرنشینان در هر شرایط ممكن .

 نظرات

 

 
  هر ایرانی یك دنیا توانایی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic