خوش آمدید
 
خنك نگه داشتن موتور خودرو با تعویض به موقع روغن

 

كی از مسائلی كه شاید كمتر به آن پرداخته شده، خنك نگه داشتن موتور اتومبیل برای كاهش مصرف بنزین است. موتوری كه همواره خنك بماند و بتواند وظیفه خود را با تلاش كمتری انجام دهد، بنزین كمتری مصرف می‌كند. بنابراین اگر روغن موتور را بموقع و براساس برنامه‌ای منظم تعویض كنید، می‌توانید مصرف بنزین را كاهش دهید و هوا را هم كمتر آلوده كنید.

بررسی‌ها نشان می‌دهد هر نوع موتوری بسته به نوع سوخت و سال ساخت، به روغن موتور معینی نیاز دارد.

در این میان شاید این سوال برای شما مطرح باشد كه آیا مكمل‌های روغن برای موتور شما مفید است یا نه؟

3 نوع مكمل پایه در بازار عرضه می‌شود كه همه آنها برای تقویت خواص افزودنی‌های روغن تهیه شده‌اند.

مكمل‌های نوع اول، روغن را غلیظ و سفت می‌كنند. مكمل‌های نوع دوم، آشغال‌ها را شل و رسوب‌ها را حل می‌كنند و مكمل‌های نوع سوم نقش روان‌كاری دارند و به روغن كمك می‌كنند كه در دمای بالا برای كاهش اصطكاك سرسختی بیشتری از خود نشان دهد. به خاطر داشته باشید اغلب روغن‌هایی كه وجود این افزودنی‌ها را تبلیغ نمی‌كنند، حاوی آنها هستند و هیچ مكمل اضافی نمی‌تواند عملكرد روغن را بهبود بخشد و باید روغن را از بهترین نوع انتخاب كنید. بنابراین اگر روغنی با مارك معروف،‌ شناخته شده و استاندارد بخرید و موتور خودروی شما هم سالم باشد،‌ این روغن می‌تواند حفاظت كافی از آن به عمل بیاورد. نسبت مواد افزودنی به روغن موتور براساس آزمون‌های مخصوص تعیین می‌شود. به همین دلیل مصرف‌كنندگان نباید چیزی به‌عنوان مكمل به روغن موتور اضافه كنند،‌ زیرا ممكن است فرمول روغن تغییر كند و به موتور صدمه بزند.

اگر روغن مرغوب با درجه‌بندی مناسب و حجم كافی در موتور خودروی خود بریزید، به این مكمل‌ها نیازی ندارید.

روغن موتور خودكار یا 4 فصل به سبب داشتن مواد افزودنی مخصوص‌ در سرما (هنگام روشن كردن موتور) مانند روغن سبك مثلا 10 عمل می‌كند و با گرم شدن موتور بتدریج سنگین می‌شود و مثل روغن 30 یا 40 كار می‌كند.

 نظرات

 

 
  هر ایرانی یك دنیا توانایی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات