خوش آمدید
 
چرا از پاك‌كن برای حذف نوشته‌ها استفاده می‌كنیم؟

 

متون قدیمی اغلب روی صفحاتی از جنس پاپیروس و با استفاده از میله‌های باریك موسوم به قلم‌های حكاكی نوشته می‌شدند. از آنجایی كه سرب فلز نرمی است وقتی روی كاغذ كشیده می‌شود علایم خوانایی را روی صفحه بر جای می‌گذارد. در سال 1564 میلادی رسوباتی از گرافیت یا همان سرب سیاه در انگلیس كشف شد.

گرافیت در مقایسه با سرب علایم و نشانه‌های پررنگ‌تری را روی صفحه بر جای می‌گذارد و این در حالی است كه علاوه بر این گرافیت ماده‌‌ای غیرسمی است. پس از آن همان‌طور كه از قلم‌های حكاكی استفاده می‌شد از موادهایی كه جنس گرافیت بودند نیز برای نوشتن استفاده شد با این تفاوت كه در اطراف گرافیت پوششی قرار می‌گرفت كه مانع از سیاه شدن دست نویسنده می‌شد. جالب است بدانید كه وقتی شما نوشته‌های مواد را از روی صفحه پاك می‌كنید در حقیقت گرافیت یا همان كربن است كه از روی صفحه پاك می‌شود. معمولا از پاك‌كن برای از بین بردن و پاك كردن متونی كه توسط مواد یا برخی از انواع خودكارها نوشته شده باشند، استفاده می‌شود.

امروزه پاك‌كن‌ها به رنگ‌های مختلف و از موادی مانند كائوچو، لاستیك، وینیل، صمغ یا تركیبات دیگری كه ساختار مشابه دارند ساخته می‌شوند. پیش از این كه از پاك‌كن استفاده شود بسیاری از هنرمندان از تكه‌های نان سفید له شده برای پاك كردن خطوط در آثارشان استفاده می‌كردند تا این كه در سال 1770، نخستین پاك‌كن توسط ادوارد نایم از مهندسان انگلیسی ساخته شد. داستان از اینجا آغاز شد كه او یك روز به جای این كه از یك تكه نان برای پاك كردن متنی كه به اشتباه نوشته بود، استفاده كند از یك قطعه كائوچویی استفاده كرد و ناگهان متوجه شد كه این ماده از ویژگی‌های قابل توجهی در از بین بردن آثار و نوشته‌های بر جای مانده از گرافیت روی كاغذ برخوردار است. شاید برایتان جالب باشد بدانید كه یك پاك‌كن چگونه اثر مداد را از روی كاغذ پاك می‌كند. در حقیقت پاك‌كن ذرات گرافیت را از روی كاغذ پاك كرده و موجب از بین رفتن اثر مداد روی كاغذ می‌شود. مولكول‌های پاك‌كن در مقایسه با مولكول‌های كاغذ از چسبندگی بیشتری برخوردارند. بنابراین وقتی آن را روی متنی كه با مداد نوشته شده است می‌كشید ذرات گرافیت تمایل بیشتری به چسبیدن به مولكول‌های پاك‌كن خواهند داشت. برخی از پاك‌كن‌ها لایه سطحی كاغذ را نیز از بین می‌برند. ذرات گرافیت به پاك‌كن چسبیده و بقایایی از آن روی كاغذ باقی می‌ماند كه باید با دست آن را از سطح كاغذ جدا كنیم. پاك‌كن‌هایی كه از جنس وینیل هستند نرم‌تر بوده و به میزان كمتری به لایه سطحی كاغذ آسیب می‌رسانند. پاك‌كن‌هایی كه برای انجام كارهای هنری از آنها استفاده می‌شود در مقایسه با پاك‌كن‌های دیگر جنس نرم‌تری دارند و بدون این كه به كاغذ آسیب برسانند اثر مواد را از روی كاغذ پاك‌ می‌كنند و به همین علت بقایای بیشتری از پاك‌كن روی سطح كاغذ باقی می‌ماند. پاك‌كن‌های خمیری شبیه به یك نوع بتونه هستند و ذرات گرافیت را به خود جذب می‌كنند و در شرایطی كه خیلی گرم شوند به سطح كاغذ می‌چسبند پس از مدتی در نتیجه جذب گرافیت به این نوع پاك‌كن‌ها، در نتیجه كشیدن پاك‌كن روی سطح كاغذ اثری از آن روی كاغذ بر جای خواهد ماند.

 نظرات

 

 
  هر ایرانی یك دنیا توانایی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات