خوش آمدید
 
تأثیرگذارترین افراد دهه گذشته

 

تأثیرگذارترین افراد دهه گذشته

 محصولات، خدمات و تکنولوژی هایی که در طول دهه گذشته زندگی بشر را دچار تغییرات عمده کرده است، در مسیر خود، اینترنت را بنیان اصلی قرار داده اند. در این مقاله 4 نفر از تأثیرگذارترین افراد دهه گذشته در این زمینه را معرفی می کنیم.

این افراد محبوبیت و معروفیت خود را از طریق نوآوری در زمینه انتقال اطلاعات، ایجاد خدمات ضروروی و موردنیاز روز و یا ایجاد مشاغل جدید اشتراکی بدست آورده اند. هر کدام از این 4 نفر، با استفاده از هوش و ذکاوت فوق العاده خود، تکنولوژی اینترنت را گسترش داده و زندگی خود را متحول کردند. در اینجا مختصر توضیحی در مورد چگونگی انجام این کارها داده می شود.

Steve Jobs موسس و رئیس کل شرکت اپل ( Apple )

در سن 54 سالگی، استیو جاب و پیشرفت وی، افسانه ای بوده است. موسس شرکت Apple، به خاطر دقت فوق العاده بالا به جزئیات و استعداد بسیار بالا در زمینه پیش بینی روندها و گرایشات معروف است. وی بسیاری از تکنولوژی های رویایی و خیالی را بررسی کرد و آن ها را به واقعیت بدل کرد. بهتر است به پیشرفت ها و کارهایی که وی در طول دهه گذشته انجام داده است، نگاهی بیاندازیم. ایجاد فروش مستقیم شرکت Apple به مصرف کنندگان محصولات و خدمات این شرکت یا خرده فروشی توسط شرکت در سال 2001، ایجاد iPod در سال 2003، ایجاد فروشگاه Apple iTunes در سال 2003، ایجاد iPhone در سال 2007 و ایجاد فروشگاه برنامه های کاربردی اپل ( Apple App ) در سال 2008 نمونه هایی از این موارد هستند. همچنین لپ تاپ ها و دسکتاپ های ( کامپیوترهای خانگی ) حیرت آور MacBook Air و iMac را به بازار عرضه کرد. استیو جاب، شدیداً بر روی گسترش توانایی و دسترسی شرکت تمرکز کرد.

بر همین اساس Jobs به بازار دستگاه های الکترونیکی مصرف کننده وارد شد و توانست سهمی در بعضی دستگاه ها برای شرکت اپل، بدست آورد. در این راستا، با استفاده از هوش و استعداد بسیار بالا و همچنین قدرت مذاکره قوی خود، توانست صنایع وابسته به اجرای موسیقی و فایل های تصویری و همچنین صنعت گوشی های موبایل را متحول کند و تکنولوژی جدیدی وارد بازار کند و سهم نسبتاً خوبی از بازار را بدست آورد. وی مسیر پیشرفت و تحول کامپیوترها را به خوبی درک کرد و متوجه شد که در طول دهه گذشته، علاقه کاربران به پخش و ایجاد آلبوم های موسیقی، ویرایش تصاویر و فیلم ها، رایت کردن CD ها و اتصال به اینترنت افزایش خواهد یافت و با نوآوری هایی که در این زمینه ها انجام داد، توانست بین کامپیوترهای خانگی و دستگاه های الکترونیکی کوچکی همچون iPod و iPhone پل ارتباطی خوبی برقرار کند تا جوابگوی تقاضای کاربران در انتهای این دهه باشد.

Lary Page و Sergey Brin موسسان گوگل

در سال 1998 این دو نفر شروع به کار بر روی یک موتور جستجوگر اینترنتی بر مبنای نتایج استخراج شده از متن ها کردند. آن ها نام اختصاصی یا Domain گوگل را در سال 1997 ثبت کردند و وارد یک مسیر پیشرفت سریع شدند. در ابتدای سال 2000، گوگل حدود یک میلیارد URL را فهرست کرده بود و در لیست جستجوی خود قرار داده بود. شرکت گوگل این عنوان را همچنان حفظ کرده است، اما دیگر هیچگاه آماری از تعداد URL های موجود در پایگاه داده خود بیرون نداده است. در حال حاضر پر بیننده ترین وب سایت دنیا به شمار می آید و در طول یک روز، حدود یک میلیارد درخواست جستجو دریافت کرده و جواب می دهد.

Brin  و Page، با اجرای AdSense ،که یک سرویس تبلیغاتی با هدف مفهومی و مضمونی است، شرکت گوگل را در مسیر سوددهی قرار دادند. سیل درآمدی ناشی از این کار، آن ها را قادر کرد تا به توسعه محصولات خود بپردازند و مالکیت های شرکت های دیگری را نیز بدست آورند. امروزه، گوگل با زندگی مردم عجین شده است. ما برای بررسی اخبار، مشاهده کتاب های الکترونیکی رایگان، مسیردهی دریایی، به اشتراک گذاشتن تصاویر، برنامه های کاربردی محصولات و جستجو در تمامی موارد در اینترنت، از گوگل استفاده می کنیم. البته موتورهای جستجوگر دیگری نیز وجود دارند، اما موتور جستجوگر گوگل، بسیار قوی تر از بقیه می باشد. در حال حاضر گوگل، سیستم عامل و سرور مخصوص به خود نیز طراحی کرده است.

با توجه به مواردی که در بالا ذکر شد، باید منتظر نوآوری جدیدی از طرف گوگل در آینده ای نه چندان دور باشیم.

Bill Gates، موسس و رئیس هیئت مدیره شرکت مایکروسافت

بیل گیتس، از زمان شروع به کار کامپیوترهای خانگی و شخصی، تیتان ( اسطوره یونانی و خدای خورشید ) تکنولوژی در این زمینه بوده است. هنوز هم با اینکه بازنشسته شده است، ولی هنوز به تأثیرگذاری شگفت آور در زمینه این تکنولوژی ادامه می دهد. بیل گیتس که همچنان به عنوان رئیس غیر اجرایی مایکروسافت باقی مانده است، در ژوئن سال 2008، برای اجرا و تأسیس موسسه Bill and Melinda، بزرگترین سازمان بشردوستانه دنیا، شرکت مایکروسافت را موقتاً ترک کرد. با اینکه تصمیمات مؤثر بیل گیتس، در طول دهه گذشته، به تدریج کاهش یافته است، اما آخرین سال حضور وی در مایکروسافت، دستاوردهای قابل توجهی داشته است.

تحت دوره رهبری وی، مایکروسافت بر روی نسل آینده تکنولوژی کامپیوتر همچون Cloud Computing  تمرکز کرد که می تواند با حرکت دادن سازمان ها به سمت ارائه دهندگان خدمات Outsource ( تأمین خدمات و مواد اولیه از بیرون از شرکت یا کمپانی )، آن ها را در افزایش کارآیی، مدیریت اطلاعات و برنامه ها کمک کند. در سال 2005، طراح های Windows Live و Microsoft Office Live، و همینطور طرح Surface در سال 2007 تحت نظارت وی توسعه و گسترش یافتند.

بیشتر زمان دهه گذشته را بیل گیتس، بر روی موسسه خیریه Bill and Melinda تمرکز کرده است که هدف این موسسه، ریشه کن کردن بیماری های قابل درمانی است که مردم را در کشورهای در حال توسعه به مخاطره انداخته است. این موسسه با استفاده از علم و دانش و تکنولوژی، به پژوهش در زمینه بیماری ها و ریشه کن کردن آن ها می پردازد. بیل گیتس می گوید که بسیار خوش بین است که موسسه وی کمک خواهد کرد تا بشر راه درمان بعضی از معمول ترین بیماری های خطرناک و کشنده را پیدا کند.

نام بیل گیتس همیشه به عنوان فردی که شرکت مایکروسافت را تأسیس کرد، باقی خواهد ماند. اما در دهه پیش رو، وی تصمیم گرفته است تا از تأثیرگذاری و نفوذ مالی که به عنوان رئیس هیئت مدیره مایکروسافت بدست آورده است، استفاده کند و جان انسان ها را نجات دهد و قدمی در راه ریشه کن کردن بیماری های کشنده بردارد.

 نظرات

 

 
  هر ایرانی یك دنیا توانایی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات