خوش آمدید
 
مینی ریه مصنوعی برای آزمایش داروها

 

جام جم آنلاین: محققان دانشگاه هاروارد موفق به ابداع شش مصنوعی زنده ای شده اند که می تواند با تقلید رفتارهای شش واقعی در بدن انسان زمینه مناسبی را برای آزمایش داروهای مختلف فراهم آورد.

به گزارش مهر، این شش که ابعاد آن از یک مولتی ویتامین بزرگتر نیست می تواند در گسترش شیوه ای جدید از داروسازی نقشی حیاتی به عهده بگیرد. بر روی این نمونه کوچک، محققان حباب های مصنوعی موجود در شش را به وجود آورده اند، یکی از بخش های مهم شش که اکسیژن در آن با عبور از یک غشا وارد عروق بدن می شود.

صفحه پلیمری که نقش این غشا را بازی می کند در نواری آبی رنگ قرار گرفته است. در یک سوی این صفحه سلول های رگ های خونی نقش دیوار های مویرگی را تقلید می کنند و در سوی دیگر سلول های سرطان شش نقش سلول های مخاطی شش را بازی می کنند.

دانشمندان پاسخ های ایمنی این تراشه ها را مورد آزمایش قرار داده و مشاهده کردند رفتار این شش های تراشه ای درست مانند نسوج طبیعی شش است. به این ترتیب اولین قدم در راستای دسترسی به سیستم زنده مصنوعی که بتوان بر روی آن داروها را آزمایش کرد، برداشته شد.

محققان دانشگاه هاروارد که این تراشه مصنوعی زنده را ابداع کرده اند امیدوارند طی دو سال آینده این تراشه بتواند در تقلید فرایند مبادله اکسیژین با دی اکسید کربن در شش های واقعی موفق شود.

محققان همچنین در نظر دارند مجموعه ای از اندام های مصنوعی بسازند تا از آن در آزمایش مواد آرایشی بهداشتی و دوره های تست ایمنی داروها استفاده کنند.

 نظرات

 

 
  هر ایرانی یك دنیا توانایی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات