خوش آمدید
 
آنها همه چیز را زیبا می‌بینند

 

برای تعلیم و تربیت دختران به عنوان همسران و مادران آینده توصیه‌های فراوانی شده است و بخصوص والدین ملزم شده‌اند كه در تربیت دخترانشان دقت زیادی كنند، چرا كه نخستین و مهم‌ترین وظیفه والدین، وظیفه «تربیتی» آنان است كه به معنای ایجاد تغییرات مطلوب و به عبارت بهتر سازندگی هدفدار و اندیشیده در دختران می‌باشد.

نویسنده‌ای چنین می‌نویسد كه چگونه برخی دختران جوان توسط خانواده‌ها وادار به مقایسه خود با یك شبح خیالی یعنی «دختران كامل» می‌شوند. آیا حقیقتا چنین دخترانی وجود دارند؟ آنها همواره ساكت، آرام و قابل كنترل هستند. هیچ‌گاه پرجنب‌ و جوش، ریاست‌طلب، خودستا، لاف زن و پرخاشگر نیستند. هیچ تفكر غلط یا احساس نادرستی در مورد آنها نیست. هیچ نوع نگرانی ندارند و دردسر ایجاد نمی‌كنند. همه از بودن با آنها لذت می‌برند و آنها همه چیز را زیبا می‌بینند. براستی آیا چنین تصوری درست است كه به عنوان پدر یا مادر از دختر خود انتظار كامل بودن و بی‌نقص بودن داشته باشیم و آیا خود ما به عنوان یك انسان می‌توانیم ادعای بی‌كم و كاست بودن را داشته باشیم؟ ما به عنوان والدین لازم است توقعات و انتظارات معقول و متعادلی از دختران خود داشته باشیم. می‌توانیم با رفتار و رهنمودهای خود به آنان كمك كنیم تا هم قابل اعتماد باشند و هم سازگار.

گر به توان و اخلاق و خصوصیات منحصر به فرد دخترمان احترام بگذاریم، به او كمك می‌كنیم تا بتواند نیروی اعتماد به نفس را در وجود خود بیدار كند. برای رسیدن به این هدف مهم بایستی مهارت‌هایی را به او بیاموزیم. یكی از این مهارت‌ها كه جزو مهارت‌های مهم زندگی نیز می‌باشد، مهارت حل مشكلات است. با آموزش این مهارت در واقع درهای بزرگی از فرصت‌ها را به روی دخترانمان باز می‌كنیم كه در سراسر زندگی به او كمك خواهند كرد. دختران ما به مرور وارد دنیایی می‌شوند كه پیچیده و انباشته از رقابت است و پیوسته تغییر می‌كند. دختران باید بدانند چه طور در برخورد با تغییر، تضاد و بحران بتوانند مسائل و مشكلات را حل نمایند. بایستی به دختر خود بیاموزیم در این شرایط مشكل‌زا به طریقی صحبت كند كه دیگران سخن او را جدی بگیرند و بتواند موثر واقع شود. در غیر این صورت او دچار یاس و ناكامی می‌شود، مورد سوءتفاهم قرار گرفته یا سكوت می‌كند. وقتی او بداند هنگام مواجهه با مشكل یا بحران چه رفتاری داشته باشد می‌تواند با دیگران بهتر ارتباط برقرار كند. با یادگیری این مهارت (حل مشكل)‌ او می‌تواند بیاموزد كه با ثبات و با قاطعیت رفتار كند.

والدین در برخورد و رفتار با دختر خود باید دقت داشته باشند كه شنونده خوبی باشند. چرا كه پدر و مادری كه به سخنان فرزند خود گوش می‌دهد مایه خیر و بركت هستند و باعث شكوفایی دختر خود می‌شوند، اما والدینی كه پیوسته دختر خود را انتقاد و سرزنش می‌كنند، عملكردی ویرانگر دارند و خطوط ارتباطی بین آنان و دخترشان قطع می‌شود. فراموش نكنید كه دختران نیاز به یك گوش بی‌طرف دارد تا بتواند به حل و فصل مشكلاتش بپردازد و آنها را سامان بخشد. سعی كنید با آنان همدردی داشته باشید. وقتی او با شرایط سختی مواجه می‌شود برای این كه پدر و مادر مسوول و موثری به حساب آیید با تمام وجودتان با وی همدردی كنید و به او اطمینان دهید كه برای حمایت او در كنارش هستید.

اگر در برخی مسائل او تقصیر كار است به او كمك كنید، اما نه به آن صورت كه دیگران را در جهت حمایت از دختر خود سرزنش كنید بلكه به او كمك كنید در رفتار خود تغییرات مثبت به وجود آورد.

از دیگر مهارت‌های اساسی كه لازمه زندگی یك دختر می‌باشد، یادگیری و آموزش تحمل و پذیرش دیگران است. این به آن معناست كه دیگران حق دارند انتخاب كنند و به طریقی متفاوت از ما زندگی كنند. نباید در مورد زندگی آنان قضاوت كرد پس به دختر خود بیاموزید به اطرافیان خود با تمام تفاوت‌هایشان احترام بگذارد تا به این ترتیب بتواند براحتی با گروه‌های مختلف و سلایق متفاوت كنار آمده و زندگی كند.

به طور كلی می‌توان گفت حتی تصور داشتن یك رابطه خوب میان والدین و دختران این امكان را فراهم می‌كند تا رابطه ممكن را ایجاد نمایید. بگذارید بداند كه شما به ویژگی‌های اخلاقی‌اش اهمیت می‌دهید و راهنمایی‌هایی را ارائه دهید كه بتواند مانند آنها عمل كند. او را تشویق كنید صریح صحبت كند و به وضوح آنچه نیاز دارد و خواسته خود را بگوید و منتظر نباشد كسی به طرز معجزه‌آسایی بداند او به چه می‌اندیشد و چه خواسته و نیازی دارد. او را تشویق كنید تا در مورد احساسات و عواطف خود، حقایق را بیان كند. برای مرزهایش احترام قائل شوید و درك كنید كه رفتارهای شما تا چه اندازه همسان یا متفاوت از رفتارهای دخترتان است و این تشابهات و تفاوت‌ها را طبیعی بدانید.

ویژگی‌های دختران توانمند

دختران توانمند اغلب:

ـ با صدایی رسا نظر و عقیده خود را بیان می‌كنند.

ـ در مورد خودشان حس خوبی دارند و هویت فردی خود را قبول دارند.

ـ با انرژی و فعالانه در فعالیت‌ها شركت می‌كنند و با افراد مثبت در تماسند.

ـ به ارزش خود واقفند.

ـ برای موفقیت خود برنامه‌ریزی می‌كنند.

ـ در جهت استقلال مالی حركت می‌كنند.

ـ تمام دوران زندگی به آموختن می‌اندیشند.

ویژگی‌های دختران ضعیف

دختران ضعیف اغلب:

ـ از خودشان احساس رضایت ندارند.

ـ از برخورد و مواجهه می‌گریزند و عزت‌نفس پایینی دارند.

ـ فاقد اعتماد به نفس بوده و برای خود هویت و ارزشی قائل نیستند.

ـ در مورد آینده‌شان برنامه‌ریزی و اندیشه‌ای ندارند.

ـ منزوی و گوشه‌گیرند و در جمع ناپیدا.

دختران لازم است به برخی از مسائل اطراف خود توجه داشته باشند كه در ذیل به پاره‌ای از آنان می‌پردازیم:

برای این كه خودتان باشید، باید یاد بگیرید كه خودتان را دوست داشته باشید. بسیار دشوار است كه شخصی بتواند از شما خوشش بیاید اگر در وهله اول خودتان بر این اعتقاد نباشید كه خوب و دوست‌داشتنی هستید.

بنابراین در صورت لزوم فهرستی از جنبه‌های مثبت خودتان را تهیه كنید این كار به شما اعتماد به نفس می‌دهد تا طبیعی‌تر رفتار كنید. هرگز در این دام نیفتید كه فكر كنید هیچ‌كس هرگز با شما ازدواج نخواهد كرد چون خیلی كسل‌كننده هستید، خیلی زشتید یا به اندازه كافی باهوش و جذاب نیستید. اگر این طور فكر كنید، عصبی و دستپاچه خواهید بود و همیشه احساس حقارت خواهید كرد، با اشخاص غریبه به نحوی محتاطانه و در عین حال مودبانه صحبت كنید، به دیگران كمك كنید و به یاد داشته باشید كه آنچه طرف مقابل شما دوست دارد در شما ببیند، دقیقا همان چیزی است كه شما دوست دارید در او ببینید.

شما در بیشتر سال‌های نوجوانی با خانواده خود به عنوان بخشی از آن زندگی می‌كنید. مگر زمانی كه سن شما بالاتر می‌رود و شرایطی مانند تحصیلات دانشگاهی در شهری دیگر یا ازدواج رخ می‌دهد كه باید از خانواده جدا شوید، بنابراین لازم است هرقدر رابطه شما با خانواده‌تان دشوار باشد باید یاد بگیرید كه با آنها كنار بیایید.

برای مثال یكی از راه‌های كنار آمدن با مادرتان آن است كه او را بیشتر به عنوان یك دوست تصور كنید تا مادر. به عنوان دوستی كه می‌توانید با او گفتگو كنید. به خرید بروید یا با او ناهار بخورید. همچنین در مورد خواهرها و برادرها نیز می‌توان گفت آنان نقش بسیار مهمی در زندگی شما دارند، هرقدر هم كه در حال حاضر با آنها اختلاف داشته باشید، در سال‌های آینده دوستی و همراهی آنان برایتان ارزشمند خواهد بود. وقتی بدترین احساس را نسبت به آنان دارید یا با شما بدرفتاری می‌كنند، سعی كنید لبخند بزنید و چیزی خوشایند بگویید، سخت است ولی نتایج ارزشمندی خواهد داشت.

در سال‌های نوجوانی انسان تمایل دارد دوست پیدا كند. تقریبا همه نوجوانان احساس می‌كنند كه زندگی خانوادگی و خانواده آنها برایشان كافی نیست.

در این دوران شما به عنوان یك دختر دوست دارید علایق خود را گسترش دهید. فعالیت‌های جدید را امتحان كنید و به جمعی تعلق داشته باشید كه مثل شما فكر می‌كنند، لباس می‌پوشند و رفتار می‌كنند. شما مایلید به افرادی از نوع خود بچسبید كه لباس‌ها، طرز مو و آرایش مشابه با شما را دارند و ارزش‌ها، عقاید و علایق آنها نیز با شما مشترك است. بنابر این دقت كنید مانند بسیاری از چیزهای دیگر در زندگی، دوستی نوعی بده و بستان است و احتمالا خودتان نیز متوجه خواهید شد اگر در یك رابطه دوستی چیزهای زیادی بدهید، چیزهای زیادی هم دریافت خواهید كرد. برعكس اگر خیلی كم بدهید، خیلی كم دریافت می‌كنید.

ورزش، ورزش، ورزش. هیچ‌گاه فراموش نكنید ورزش تقریبا برای همه جنبه‌های زندگی شما مفید است. اگر بدن خود را سرحال و شاداب و وزن خود را در حد مناسب نگه دارید، زیبایی ظاهر شما بهتر می‌شود. به علاوه، ورزش این امكان را به شما می‌دهد كه دوست پیدا كنید و از زندگی‌تان لذت ببرید، در مورد خودتان احساس مثبت داشته باشید و احساس آرامش و سرزندگی كنید. اگر حتی دوست ندارید در یك محیط رسمی مثل باشگاه ورزش كنید، باز هم راه‌های مختلفی وجود دارد كه می‌توانید بدن خود را سرخوش و خرم نگه دارید مثلا می‌توانید در برنامه روزانه خود پیاده رفتن مسیر معینی را بگنجانید.

پیشنهاداتی برای دختران

سعی نكنید برای جذب افراد از زیبایی ظاهری و ترفندهای زنانه خود استفاده كنید. اگرچه استفاده از جاذبه‌های زنانه ممكن است به دلیل این كه احساس كنید قدرتی بالاتر از مردم عادی دارید شما را راضی كند، ولی تلاش كنید استعدادهای درونی خود را توسعه دهید و افراد را شیفته صفات زیبایی درونی خود سازید. این ذهن شماست كه به زندگی، جلوه دیگری می‌دهد. این احساس شماست كه تاریكی و روشنایی افكارتان را تعیین می‌كند. همان طور كه دید منفی، معدود و تنگ، افكار و اندیشه‌های خوب انسان را به سوی تیرگی سوق می‌دهد، دید مثبت و باز شما هم به عنوان یك دختر قادر است تاریك‌ترین روزهای زندگی شما را قابل تحمل سازد.

برای آن كه بتوانید هر نوع تجربه‌ای را در زندگی بپذیرید باید سعی كنید، قدرت درك‌تان را بالا ببرید. یكی از راه‌های پذیرش انواع تجربیات در زندگی‌تان آن است كه در كمال آرامش و سكون و با خرد و آگاهی با آنها مواجه شوید.

در زندگی همواره انصاف را در نظر داشته باشید و تلاش كنید انسانی منصف باشید. زمانی كه با دیگران سخن می‌گویید آنها را درك كنید و به نقطه نظرات آنها به دیده احترام بنگرید زیرا تنها با درك كردن افراد این امید را می‌توانید داشته باشید كه خلق و خوی آنها را در جهت مثبت تغییر دهید.

تلاش كنید كه از حب و بغض خود نسبت به دیگران بكاهید و در عوض درصدد افزایش رضایت و خرسندی درونی‌تان باشید تا بتوانید دوستی‌های بادوام را به سوی خود بكشید.

تلاش كنید وظایف خود را از صمیم قلب انجام دهید، خواه بر وفق مراد شما باشند یا خیر. به این ترتیب، آرام‌آرام احساس آرامش بر وجودتان مستولی خواهد شد. بدانید كه همه چیز در حال تغییر است. بنابراین خود را از بابت هیچ و پوچ ناراحت نكنید، زیرا هیچ چیز برای همیشه ثابت نمی‌ماند.

معصومه اسدی / جام‌جم

 نظرات

 

 
  هر ایرانی یك دنیا توانایی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic